Home

Pożyczaj odpowiedzialnie

Odpowiedzialne pożyczanie

Pożyczka to poważne zobowiązanie finansowe, do którego zawsze należy podchodzić w sposób odpowiedzialny i racjonalny. Kwota pożyczki musi być dopasowana do własnych możliwości finansowych. Tylko bowiem wówczas można liczyć na to, że uda się ją spłacić w terminie.

Przystępując do zaciągnięcia pożyczki, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie się ją w stanie spłacić. Trzeba pamiętać, że pożyczkę należy spłacać regularnie i terminowo, a wszelkie spóźnienia wiążą się z karnymi odsetkami oraz ryzykiem postępowania egzekucyjnego i windykacyjnego. A to mnoży nie tylko problemy, ale również ogromne koszty. Odpowiedzialny pożyczkobiorca zawsze zastanawia się nad tym, czy zaproponowaną wysokość rat będzie w stanie udźwignąć.

Dopasowanie kwoty i okresu do swoich możliwości

Pożyczka to zawsze zobowiązanie finansowe, z którego trzeba się wywiązać. Dlatego tak ważne jest, aby podchodzić do pożyczania pieniędzy w sposób odpowiedzialny, uwzględniając własne możliwości.

Zarówno pożyczana kwota, jak i okres spłaty zawsze muszą uwzględniać możliwości finansowe pożyczkobiorcy. Jeszcze zanim na umowie pojawi się podpis, trzeba więc przeanalizować, czy pożyczkę będzie się w stanie spłacić. Każdemu mogą przytrafić się nagłe sytuacje, które wymagają pożyczenia pieniędzy. Ale ma to sens tylko wtedy, kiedy ma się pewność, że pieniądze będzie można oddać. Rozsądnie jest, aby termin spłaty przypadał na jeden lub dwa dni po otrzymywaniu wypłaty. Dzięki temu przelew będzie mógł być realizowany od razu i nie trzeba będzie martwić się tym, czy pieniądze na kolejną ratę się znajdą. Spłacanie należności w terminie pozwala uniknąć windykacji. Jednocześnie pozwala zbudować pozytywną relację z pożyczkodawcą.

Sprawdzenie kosztów pożyczki

Pożyczka to poważne zobowiązanie finansowe. Decydując się na nią, trzeba zdawać sobie sprawę, że spłacić trzeba będzie nie tylko samą pożyczkę, ale również szereg dodatkowych kosztów, do których zaliczają się odsetki oraz prowizja.

Aby uniknąć zaskoczenia, warto z pożyczkodawcą obliczyć wysokość miesięcznej raty, którą trzeba będzie spłacać. Dobrym rozwiązaniem jest także poproszenie o wyszczególnienie tego, co w skład raty wchodzi. Pozwoli to na obliczenie całkowitego kosztu pożyczki, ustalenie, jak wysokie są odsetki oraz stosowana prowizja. Trzeba pamiętać, że każda pożyczka to dodatkowe koszty, których uniknąć się nie da. Wielu pożyczkodawców decyduje się także na wymaganie od pożyczkobiorcy ubezpieczenia pożyczki. Jeżeli polisa nie jest obowiązkowa, można z niej zrezygnować, obniżając tym samym koszt pożyczki. Mnóstwo pożyczek to także wysokie oprocentowanie.

Sprawdzenie wymagań pożyczkodawców

Każdy pożyczkodawca może mieć inne wymagania względem pożyczkobiorcy. Przed zaciągnięciem pożyczki należy więc dokładnie sprawdzić, czy dane wymagania spełniamy.

Na terenie naszego kraju nie działają firmy, które pożyczałyby pieniądze osobom nie mającym jeszcze osiemnastu lat. Pełnoletniość jest jednym z ważniejszych warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc otrzymać kredyt. Są również tacy pożyczkodawcy, które są w stanie pożyczyć pieniądze dopiero osobom, które ukończyły dwadzieścia lat. Wszystko po to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Górna granica wieku oscyluje najczęściej wokół siedemdziesięciu lat. Oznacza to, że osoby starsze raczej nie mają co na kredyt liczyć. W większości przypadków konieczne jest także udokumentowanie osiąganych dochodów. Znaczenie ma, czy pożyczkobiorca zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Jego dochodem może być także emerytura lub renta.

Odbierz 1000 zł
jeszcze dzisiaj!

3 proste kroki

 1. Aplikacja

  Złożenie wniosku zajmuje
  jedynie kilka minut

 2. Weryfikacja

  Gwarancja
  szybkiej odpowiedzi

 3. Szybki przelew

  Gotówka u Ciebie
  na koncie w ciągu godziny

Masz pytanie? Napisz tutaj a odpowiemy w ciągu 24h

Zadaj pytanie